logoimages
logoimages
logoimages
logoimages
  1. Koks yra POLIGONO parduotuvės darbo laikas?

             I-V   11-14 ir 15-18

             VI     10-14

 

  1. Kaip galima įsigyti siūlomų prekių neužsukant į parduotuvę?

      Žr. „Užsakymai“ arba tiesiogiai Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

  1. Ką reiškia spalvos katalogo grafoje „Statusas“?

      Žalia – turime parduotuvėje, geltona – užsakius atvežame per 40-60 dienų (tikimybė90%), raudona – priimame užsakymus, bet prekė sunkiai pasiekiama, didelė tikimybė , kad tokio užsakymo įvykdyti nepavyks. 

 

  1. Koks klijuojamas plastikinis modelis tinka 6-mečiui?

      Tokiam jaunuoliui reikės vyresniųjų pagalbos. Pačius paprasčiausius plastikinius modelius savarankiškai gali suklijuoti 8 m. ar vyresni vaikai.

 

  1. Kokį modelį pasirinkti pradžiai?

      Nesudėtingą (iki 50 detalių ar panašiai), vidutinio dydžio (pvz. M 1/72 ar 1/48 šiuolaikinį ar II Pasaulinio karo  naikintuvą, M 1/35 šarvuotį ar karinį automobilį, M 1/72 torpedinį katerį ar pan.). Visiškai netinka labai seni ir netikslūs modeliai, taip pat visiškai netinka smulkiaserijiniai („short run“) modeliai, netinka labai dideli ir prabangūs – tokius galėsite konstruoti geriau įgudę.

 

  1. Kokiais klijais reikia klijuoti plastikinius modelius?

      Plastikiniai modeliai klijuojami tik polistirolui skirtais klijais. Kitokie klijai netinka.

Polistirolo klijai tirpdo plastiką, todėl tepti reikia saikingai, kad klijų perteklius nepatektų ant išorinio modelio paviršiaus. Pažeidus išorinį modelio paviršių, po 24-30 valandų, klijams visiškai išdžiūvus, pažeistas vietas nušlifuokite labai smulkiu švitriniu popieriumi. Greitai džiūstančiais klijais („Super glue“ ar pan.) galima priklijuoti tik papildomas detales – raketas, bombas, mažus dangtelius ir t.t.

 

  1. Kokiom kalbom bus modelio surinkimo instrukcija?

      Papildomus aprašymus rasite anglų, vokiečių, prancūzų kalbomis, kartais ir modelio gamintojo kalba. Tačiau visa surinkimo eiga bus parodyta piešiniais – galima sekti nurodyta tvarka, tačiau, gerai apgalvojus ir įvertinus savo sugebėjimus, galima nuo šios tvarkos ir kiek nukrypti (pvz., važiuoklę priklijuoti surinkimo pabaigoje ar pan.). Susiradę artimiausiai operacijai reikalingas detales, išpjaukite jas iš laikančių rėmelių ir kruopščiai smulkia dildele ar švitriniu popieriumi pašalinkite likusias plastiko atlajas. Po to pabandykite detales sujungti be klijų. Jei detalės tarp savęs gerai tinka, sugalvokite, ar reikės jas suspausti ar kitaip sutvirtinti klijų džiūvimo metu.

 

  1. Kiek laiko džiūsta klijai?

      Atviroje erdvėje klijai džiūsta labai greitai. Klijuojant didesnes detales (pvz., korpusą) suktis reikia labai greitai, kartais tenka tepti ir antrą ar net trečią sluoksnį (kiekvienas paskesnysis džiūsta kiek lėčiau). Atsakingose vietose (pvz., važiuoklės stovai – ratų nišos, liemens – sparnų sujungimai ir pan.) klijai turi labai gerai išdžiūti. Tam reikia 10-12 valandų, todėl konstruodami darykite pertraukas, o suklijuotas detales pastatykite taip, kad suklijavimo vietų neveiktų per didelės papildomos apkrovos – pvz., horizontalioje padėtyje paliktų lėktuvo sparnų sunkio jėga gali juos „nulenkti“ netinkamu kampu, todėl pageidautina numatyti atramėles ir pan.

 

  1. Ar gaminami jau nudažyti detalių rinkiniai?

      Ne, šiais laikais dažymo darbai paliekami pačiam modeliuotojui. Žinoma, galima įsigyti gamyklose surinktų ir puikiai rankiniu būdu nudažytų modelių (žr. „diecast“). Norint sukonstruoti gražų modelį, reikėtų jį nudažyti. Pagal dėžutės paveikslėlį ir instrukcijoje pavaizduotą dažymo schemą nuspalvintas modelis atrodys gražiai ir labiau primins savo prototipą, tačiau nekantrūs jaunieji modeliuotojai pirmųjų savo klijuojamų modelių kartais nedažo. Jei modelis tinka pradedantiesiems, tai ir jo plastiko spalva dažnai atitinka pagrindinį prototipo atspalvį.

 

  1. Kokiais dažais galima dažyti klijuojamus plastikinius modelius?

      Dažyti galima pačiais įvairiausiais (nebūtinai instrukcijose rekomenduojamų firmų) plastikui skirtais dažais. Netinka akvareliniai, emulsiniai (neprilips) ar „ūkiški“ nitro dažai (storiau užtepus, gali pradėti tirpdyti plastiko paviršių).

Nusprendę dažyti ne tik modelio išorę, vidinius paviršius nudažyti turite prieš suklijuodami pagrindines detales tarpusavyje (pvz., liemenį, sparnus ir pan.). Prieš klijavimą neužmirškite įdėti į klijuojamo modelio priekį ir svorį centruotei (jeigu to reikalauja modelio komponuotė). Vidų patartina dažyti mažais teptukais. Išorę dažyti reikėtų prieš priklijuojant papildomas detales – ginkluotę, antenas, važiuoklės gaubtus ir t.t. Šias detales patogu dažyti atskirai ir priklijuoti montavimo pabaigoje, jau papuošus modelį ženklais ir užrašais.

 

  1. Kaip išsirinkti dažų atspalvius?

      Modelį dažyti galima instrukcijoje nurodytais atspalviais, tačiau aklai sekti šiais nurodymais nebūtina. Instrukcijose dažnai nurodomi tik apytikriai atspalviai. Tiksliausiai nuspalvinsite apžiūrėję tikrą objektą arba spalvotas jo nuotraukas. Galima dažyti ir naudojantis techniniuose leidiniuose publikuojamais dažymo variantais. Tikra karinė technika dažoma prislopintų atspalvių dažais, dažniausiai pilkos, žalios ar šių spalvų mišiniais. Kolekcininkai derina savo kolekcijoje esančių tos pat šalies tam tikro atskiro laikotarpio modeliukų spalvas, nes karinės technikos dažymas buvo ir yra griežtai standartizuotas.

Pirmuosius savo plastikinius modelius dažykite taip, kad būtų gražūs Jums.

 

  1. Kaip gražiai priklijuoti skaidrias bei smulkias detales?

      Mažiau įgudus, skaidrias detales patartina klijuoti specialiais klijais skaidrioms detalėms (netirpdančiais polistirolo) – tada detalės garantuotai išliks skaidrios. Polistirolo klijai nudažytų paviršių neklijuoja – kontakto vietose dažus reikia pašalinti. Nelabai atsakingus sujungimus galima klijuoti momentiniais „Super glue“ ar panašiais klijais. Tuo atveju dažų pašalinti nereikia.

 

  1. Kaip taisyklingai užklijuoti lipdukus (dekales), vaizduojančius įvairius ženklus ir užrašus?

      Šiuos ženklus (dekales) klijuoti reikia labai atsargiai, apkerpant netoli kontūrų ir po vieną ženklą merkiant į vandenį. Mirkyti apie 30 sek., po to kelias minutes šlapią dekalę „pabrandinti“ kol suėmus pirštais dažų plėvelę (ženklą ar užrašą) bus galima slankioti popierinio pagrindo atžvilgiu. Tada, pasinaudojus keliais papildomais vandens lašeliais (vietoj vandens naudojant specialų dekales minkštinantį skystį, ženklai lengviau apgaubs modelio paviršių), nuslinkite dekalę ženklų ir užrašų išdėstymo schemoje nurodyton vieton. Mažų ženklelių slankiojimui labai tinka nusmailintas dantų krapštiklis ar pan. Nuslinkus ženklą reikiamon vieton, vandens perteklių atsargiai pašalinkite medvilninio audeklo gabalėliu, papildomai  prispausdami priklijuotą ženklą. Kitą dekalę reikia klijuoti nesiliečiant prie neseniai priklijuotų ir dar ne visai sudžiūvusių ženklų.

Norint išsaugoti savo kūrinį, patartina modelį nulakuoti. Lakas užtvirtins ir visus užklijuojamus ženklus.